Päť minút po dvanástej – ceny plynu Vláda SR zamrazila - dokedy?

Autor: Jozef Fabian | 22.9.2013 o 14:21 | (upravené 22.9.2013 o 14:31) Karma článku: 19,80 | Prečítané:  688x

    Pozorne som si pozrel nedeľnú reláciu ,,O 5 minút 12“. Veľmi ma zaujalo ako náš pán premiér sociálne cíti s občanmi, ktorí vykurujú s plynom. Bolo to dojímavé, štátnické len patrím do skupiny občanov, ktorí nevykurujú plynom. Tak mi je to platné ako slepcovi slnečné okuliare. Na Slovensku je vyše 1,77 milióna obytných a podľa Štatistického úradu 61,5 % obytných bytov je vykurovaných plynom. Je to pre mňa a obyvateľov  vyše 680 tisíc bytov smola.

   Kúrenie plynom je bez diskusie zrejme najekologickejší spôsob vykurovania domácnosti, ale nie všetci na to máme. Na Slovensku žije v chudobe už takmer 20 % občanov našej krajiny čo nie je málo. Pri súčasnej cenovej politike a poplatkoch za plyn predpokladám, že z tých 20% ani 5 % už dnes nevykuruje plynom a zvolilo alternatívne formy vykurovania a to drevom resp. uhlím, ktoré tiež niečo stojí. Táto sociálna skupina bude mať z toho osoh podobne ako keď na svetovej burze klesne cena arašidového masla.

  Počúval som to so svojím sedliackym rozumom a nepochopil som ten obrovský sociálny rozmer ochrany ceny plynu pre domácnosti bez plynovej prípojky. Buď majú smolu, alebo sú to nebodaj nepriatelia Vlády SR? Pri podrobnejšom pozeraní a slovách poslanca Fígeľa,, že nič nie je zadarmo" som pochopil, že to zaplatí daňový poplatník lebo aj všetky rezervy, proti inflačné brzdy a iné peniaze v štátnom rozpočte sú peniaze občanov Slovenska. Keby sme všetci kúrili len plynom tak ten sociálny dopad chápem. Žiaľ môžeme očakávať, že plyn pôjde hore len pre podnikateľov a zrejme občan ktorý nekúri plynom si to znovu zaplatí v zdraženom tovare za potraviny a spotrebný tovar na regáloch našich obchodov. Tak bude občan znova potrestaný. Občania na vidieku po väčšinou už upúšťajú od kúrenia plynom a prechádzajú na drevo a tento jav je už aj v rodinných domoch v mestách.

 

  Ak chce niekto robiť sociálnu politiku mala by byť adresná. Pochybujem, že občania bez plynovej prípojky majú záujem dotovať haciendy, luxusné vily s bazénmi vládnej finančnej oligarchie.  Ak je súčasná vláda ako hlavný akcionár SPP byť sociálny tak potom ako zriaďovateľ  podniku Lesy š.p. môže tento model sociálneho cítenia aplikovať aj v palivovom dreve pre chudobných a sociálne odkázaných. Lesy by tak boli vyčistené a chudoba spokojná. Zrejme tohto sa nikdy občan nedočká to si mohla dovoliť len šľachta z čias Rakúska Uhorska a komunisti do roku 1989, ktorý za symbolickú cenu umožnili získať palivové drevo na zemi. Dnes palivové drevo získať od Lesov š.p. je tak komplikované a pre štát je jednoduchšie obchodovať s magnátom Fiľom ako so sociálnou spodinou. Odštepné závody s oklieštenými právomocami obchodujú radšej s 3-5 regionálnymi spracovateľmi, živnostníkmi, ktorí zásobujú miestnych obyvateľov.

  V relácií zaznelo aj zlacnenie elektrickej energie čo treba kvitovať, ale elektrickou energiou je vykurovanie pre vyše 60% domácnosti finančne nemožné a ďalších 10 % otázne. Preto bežní občania pomôžte si ako viete možno aj pán Boh Vám pomôže. Dnes sa chudoba skladá na plyn pre občanov s plynovou prípojkou a zajtra sa ideme všetci občania Slovenska skladať na ozbrojenú stráž pre poslancov lebo sa nevedia dohodnúť a už sa bijú ako v staničnom bufete lebo chcú asi to najlepšie pre obyčajného občana.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?